ZZofiówka

Zofiówka Zofiówka Artur Barczyński

Zofiówka - powiat łódzki wschodni

Zofiówka niedziela, 11 kwiecień 2021 17:44

Na tej stronie spróbuję przybliżyć wam czytelnikom wieś Zofiówka w której się wychowałem i zamieszkałem. Informację zebrałem z różnych źródeł choć nie był to łatwy proces. Wieś Zofiówka położona w województwie łódzkim w powiecie łódzkim wschodnim w gminie Tuszyn. Sama wieś położona jest nad rzeką Dobrzynką. To raczej strumyk niż rzeka ale zapewne może zmienić się w rzekę przy większych opadach. Wikipedia podaję że w dwudziestoleciu miedzy wojennym Zofiówka była miejscowością wypoczynkowo letniskową dla elit wojskowych z okręgu Łódzkiego. Te same źródła chwalą też iż w naszej małej wsi znajduję się willa z 1927 roku, której właścicielem był Aleksy Wicenty Rżewski pierwszy prezydent miasta Łodzi w niepodległej Polsce(1919-1923).

Wieś położona jest w otulinie lasów zarówno od strony Łodzi jak i Tuszyna. Co sprawuję że we wsi panuję mikroklimat bardzo korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Historia naszej rodziny związała się z Zofiówka na początkach lat 80 dwudziestego wieku. Moi rodzice postanowili wykorzystać dogodne położenie wsi względem miasta Łodzi oraz skorzystać walorów rekreacyjnych wsi. Gdzie na przestrzenie czasu pojawiały się kolejne atrakcje takie jak boisko do siatkówki, plac zabaw i stadnina koni.

W Zofiówce przy ulicy Cmentarnej znajdę się również stary cmentarz ewangelicki, który jest opisany tutaj.

Z upływem czasu oraz z ekspansją miasta Łodzi sam letniskowy charakter wsi zaczynał się zmieniać i zaczął się przekształcać w całoroczny mieszkalny. Wraz z nowym charakterem wsi pojawiły się budynki całoroczne oraz infrastruktura w postaci asfaltowej głównej drogi. Zofiówkowa społeczność jest coraz aktywniejsza  i organizuję co roczne lokalne wydarzenia.

Przypisy:

  1. Wikipedia - Zofiówka
  2. Aleksy Rżewski

Linki zewnętrzne:

  1. Grupa na Facebook-u społeczności Zofiówkowej
  2. Wiejskie Cmentarze Ewangelickie

 

Czytany 227 razy Ostatnio zmieniany środa, 18 sierpień 2021 11:34

Najnowsze od Artur Barczyński