AArtur Barczyński

Artur Barczyński

Artur Barczyński

niedziela, 11 kwiecień 2021 17:44

Zofiówka - powiat łódzki wschodni

Na tej stronie spróbuję przybliżyć wam czytelnikom wieś Zofiówka w której się wychowałem i zamieszkałem. Informację zebrałem z różnych źródeł choć nie był to łatwy proces. Wieś Zofiówka położona w województwie łódzkim w powiecie łódzkim wschodnim w gminie Tuszyn. Sama wieś położona jest nad rzeką Dobrzynką. To raczej strumyk niż rzeka ale zapewne może zmienić się w rzekę przy większych opadach. Wikipedia podaję że w dwudziestoleciu miedzy wojennym Zofiówka była miejscowością wypoczynkowo letniskową dla elit wojskowych z okręgu Łódzkiego. Te same źródła chwalą też iż w naszej małej wsi znajduję się willa z 1927 roku, której właścicielem był Aleksy Wicenty Rżewski pierwszy prezydent miasta Łodzi w niepodległej Polsce(1919-1923).

Wieś położona jest w otulinie lasów zarówno od strony Łodzi jak i Tuszyna. Co sprawuję że we wsi panuję mikroklimat bardzo korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Historia naszej rodziny związała się z Zofiówka na początkach lat 80 dwudziestego wieku. Moi rodzice postanowili wykorzystać dogodne położenie wsi względem miasta Łodzi oraz skorzystać walorów rekreacyjnych wsi. Gdzie na przestrzenie czasu pojawiały się kolejne atrakcje takie jak boisko do siatkówki, plac zabaw i stadnina koni.

W Zofiówce przy ulicy Cmentarnej znajdę się również stary cmentarz ewangelicki, który jest opisany tutaj.

Z upływem czasu oraz z ekspansją miasta Łodzi sam letniskowy charakter wsi zaczynał się zmieniać i zaczął się przekształcać w całoroczny mieszkalny. Wraz z nowym charakterem wsi pojawiły się budynki całoroczne oraz infrastruktura w postaci asfaltowej głównej drogi. Zofiówkowa społeczność jest coraz aktywniejsza  i organizuję co roczne lokalne wydarzenia.

Przypisy:

  1. Wikipedia - Zofiówka
  2. Aleksy Rżewski

Linki zewnętrzne:

  1. Grupa na Facebook-u społeczności Zofiówkowej
  2. Wiejskie Cmentarze Ewangelickie

 

niedziela, 11 kwiecień 2021 17:25

ElasticWise

tylko testujemy

niedziela, 11 kwiecień 2021 16:05

Pierwsza strona

 

Witam na mojej stronie!

Znajdziecie tutaj informacje o mnie o moim hobby oraz trochę spraw z życia zawodowego. Jest też osobny dział poświęcony tylko dla zarejestrowanych użytkowników. A tak przy okazji kim jest Artur Barczyński?

Artur jest inżynierem oprogramowania z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i programowaniu obiektowym, posiadającym gruntowną wiedzę z zakresu cyklu życia oprogramowania, w tym analizy, wdrażania, testowania i debugowania.

Artura można opisać jako pasjonata tworzenia oprogramowania z mentalnością „przede wszystkim jakość”. Mocno wierzy w ciągłe uczenie się i doskonalenie jako jedyny sposób na sprostanie wyzwaniom stawianym przez nowoczesne środowisko IT.

niedziela, 11 kwiecień 2021 05:44

Kronikarz

Dlaczego i po co ta cała kronika rodzinna? Zapewne zadajecie sobie to pytanie. A no mianowicie każdy z nas przechowuję mnóstwo różnych pamiątek z minionych chwil, zdjęcia przechowujemy praktycznie odruchowo a niekiedy mamy ich nawet za dużo i bardzo rzadko powracamy do zalewu fotograficznej informacji. Choć uważam że zdjęcia są bardzo fajną formą gromadzenia wspomnień to jednak nie dają możliwości spisania informacji jak i historii. I tutaj właśnie wkracza kronikarstwo, którego zadaniem jest spisanie kompletnej historii zawierającej fakty, anegdoty oraz przekaz medialny w postaci wyselekcjonowanych zdjęć. Niekiedy relacja filmowa jest świetny alternatywą dla fotografii. Choć nie będę ukrywał że sztuka filmowa do łatwych nie należy.